تور عکاسی یا کارگاه عکاسی؟ کدامیک برای شما مناسب تر است ؟

محمد حسن احمدی ، راهنمای تورهای عکاسی درباره نحوه انتخاب تور یا کارگاه عکاسی می گوید ;

یکی از بهترین راهها برای بهبود مهارت های عکاسی شرکت در تورهای تخصصی و کارگاه های آموزشی عکاسی و یادگیری از مدرّس عکاسی کاربلد است. بدون شک اگر محل برگزاری تور و یا کارگاه یکی از جاذبه های مورد علاقه شما باشد ، این سفر عکاسی می تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

البته مزیت های شرکت در تورهای عکاسی ، فقط این نیست . بودن در فضای تورهای عکاسی ، این شانس را برایتان بوجود می آورد که با افراد همفکر که البته دغدغه های مشترکی هم دارند ، آشنا شوید . چه بسا همین آشنایی کوتاه ، منجر به دوستی ماندگار در طول زندگی تان شود.

من محمد حسن احمدی هستم . یک راهنمای طبیعتگردی ، که چند سالیست که به صورت ویژه به عنوان راهنمای تورها و کارگاه های عکاسی مشغول به فعالیت هستم و اینجا قرار است از تجربیاتم در مورد ” نکاتی که باید قبل از شرکت در یک فعالیت عکاسی ( تور یا کارگاه ) به آن توجه کنید” ، برایتان صحبت کنم.

این روزا خیلی از عکاس ها دوست دارند با توجه به نوع فعالیت عکاسی که انجام می دهند ، در تورها و یا کارگاه ها ی مختلفی شرکت کنند . از طرف دیگه برگزار کنندگان زیادی هم با توجه به این تقاضاها پیشنهاد های متنوعی ارائه می دهند. خود همین موضوع باعث شده مرز بین یک تجربه خوب و بد خیلی باریک شود .

برای داشتن یک تجربه خوب از حضور در یک تور یا کارگاه عکاسی ، حتما لازم است که قبل از شرکت در آن برنامه ، کمی در مورد آن تحقیق کنید و اطلاعات کاملی راجع به موارد زیر بدست بیاورید ، چرا که همین تجربه کوتاه مدت ممکن است ، سبک زندگیتان را برای همیشه تغییر دهد .

۱.کارگاه عکاسی یا تور عکاسی ؟

اولین چیزی که لازم است بدانید این است که شما قرار است برای یک تور عکاسی ثبت نام کنید یا کارگاه عکاسی ؟

بیایید همین ابتدا تکلیف خودمان را برای همیشه با این دو واژه مشخص کنیم . اما چگونه ؟ ببینید دوستان ممکن است شما فکر کنید که تورها و کارگاه های عکاسی صرفا یک عنوان هستند و تفاوت چشمگیری در عمل با هم نداشته باشند .

ولی حقیقتا از نظر ماهیت بین این دو ، هم از نظر شیوه اجرا و هم از نظر محتوای آموزشی ارائه شده ، تفاوت قابل توجهی وجود دارد . به همین دلیل ما هم سعی کرده ایم این تمایز را در برنامه های عکاسی اجرا شده در نظر بگیریم .

تور عکاسی معماری مسجد جامع محمدیه نائین اصفهان

قابل توجه اینکه برخی از برگزارکننده ها ، هم برای تور و هم برای کارگاه های عکاسی به یک صورت عمل می کنند. به بیان بهتر هیچ تفاوتی بین یک تور عکاسی و کارگاه عملی عکاسی قائل نمی شوند و برچسب یکسانی را برای هر دو بکار می ببرند. ممکن است بپرسید : خب چه اشکالی دارد ؟

در عمل اشکالی که بوجود میاد این است که رعایت نکردن این تفاوت باعث سردرگمی شرکت کننده و برداشت اشتباه او از این برنامه ها می شود . به شخصه در خیلی از موارد دیده ام که شرکت کننده ای برای تور عکاسی ثبت نام کرده ، ولی وقتی در تور حضور پیدا کرده ، انتظار یک کارگاه عکاسی را از آن برنامه داشته است .

خب با این تواصیف یک کارگاه عکاسی چه ویژگی هایی دارد ؟

مهمترین ویژگی یک کارگاه عملی عکاسی این است که جنبه آموزشی آن خیلی بیشتر است . به عبارت بهتر اگر موضوع کارگاه ، زمینه ای باشد که شما از قبل هیچ تجربه عکاسی از آن نداشتید ، این کارگاه می تواند کارآمد تر و بازدهی بالاتری برایتان داشته باشد . البته به شرط اینکه نسبت به یادگیری تعّهد داشته باشید و آموزش های کارگاه عکاسی را جدی بگیرید .

نکته مهم اینکه عکاس راهنما یا مدرّس عکاسی اساسا برای این موضوع آنجاست که به شما نحوه گرفتن عکسهای بهتر را آموزش دهد . البته بسته به شیوه آموزش مدرّس عکاسی ، نحوه ارائه آموزشها می تواند به صورت یک به یک یا گروهی انجام شود .

کارگاه ها ممکنه است روی ژانر خاصی مثل طبیعت ، سفر ، چشم انداز ، معماری و غیره تمرکز کنند. در حالیکه بعضی از این کارگاه ها می تواند روی تکنیک های خاصی مثل HDR ، پانوراما ، عکاسی مادون قرمز ، پرتره های محیطی یا عکاسی با موبایل کار کنند. تعدادی از آنها هم داخل استودیو برگزار می شوند و روی پردازش عکس با نرم افزارهای ادوبی لایت روم (Adobe Lightroom) و ادوبی کمرا راو (Adobe Camera Raw) و فوتوشاپ(Photoshop) تمرکز می کنند.

عکاسی از روستای قارنه جرقوئیه اصفهان در تور عکاسی کویر

در کارگاه های عکاسی معمولا فرض بر این است که شما دانش اولیه کار با دوربین و تنظیمات آن را دارید . مگر اینکه آن کارگاه عکاسی ، کارگاهی مقدماتی باشد . در این گونه برنامه ها ، پیشنهادم این است که همیشه دفترچه دوربین (برای مواقع ضروری) در دسترس باشد .

از نظر زمانی یک کارگاه می تواند یکروزه باشد یا در طول چند روز انجام شود که در این صورت ممکن است شامل وعده های غذایی ، اقامت و سایر خدمات گردد .

هزینه کارگاه های عکاسی به خیلی از عوامل بستگی دارد . مدت زمان ، ژانر عکاسی ، محل برگزاری کارگاه ، تخصص مدرّس عکاسی و سایر خدماتی ارائه شده (وسیله نقلیه بین شهری ، وسایل نقلیه محلی ، راهنمای محلی ، بیمه ، اقامت ، وعده های غذایی و …) شامل این عوامل می شوند .

و یک تور عکاسی چه ویژگی هایی دارد ؟

تورهای عکاسی نسبت به کارگاه های عکاسی کمتر روی جنبه آموزشی تمرکز می کنند. در حقیقت تورهای عکاسی برای این طراحی می شوند تا شما را در مکانی درست و شرایط نوری مناسب ، در بهترین منطقه و در بهترین زمان از سال قرار دهند . در یک تور عکاسی مدرس یا عکاس راهنما سعی می کند با اختصاص زمان کمتر برای آموزش ، فرصت های عکاسی بیشتری را برایتان فراهم کند .

در حقیقت تورهای عکاسی برای این طراحی می شوند تا شما را در مکانی درست و شرایط نوری مناسب ، در بهترین منطقه و در بهترین زمان از سال قرار دهند .

البته توجه داشته باشید که درست است در طول تور به شما آموزشها و راهنمایی های عکاسی داده می شود ، ولی وقتی زمان عکاسی فرا می رسد ، تکیه شما بیشتر بر روی مهارت ها و اندوخته های عکاسی خودتان است و راهنما یا مربی عکاسی هم خودش معمولا در حال عکاسی کردن می باشد .

شرکت کردن در یک کارگاه عکاسی روش خوبی برای آماده شدن برای یک تور عکاسی است و شانس تان را برای اینکه بتوانید با عکسهای فوق العاده ای به خانه برگردید ، افزایش می دهد .

۲. آیا برگزارکنندگان تور یا کارگاه عکاسی اطلاعات محلّی کافی دارند و یا از راهنمای محلی استفاده می کنند یا خیر؟

تور ایدآل توری است که یک گروه محلی معتبر مجری تور باشد و یا اگر تیمی محلی برگزار کننده تور نیست ، برگزار کنندگان تور حداقل از خدمات راهنماهای محلی استفاده کند . دلیلش این است که گروه های محلی اطلاعات خیلی خوبی نسبت به آن منطقه دارند و تور را عموما در جاهایی برگزار می کنند که افراد کمتری به آنجا می روند .

نکته مهمتر اینکه گروههای محلی در مواقعی که اتفاقات غیر منتظره ای می افتد ، بهتر عمل می کنند و بیشتر می توان به عملکردشان اعتماد کرد. با توجه به این موارد می شود حدس زد که برنامه تور مسلما با نظم بیشتر و کیفیت بالاتری اجرا شود .

۳. قیمت تورها را بررسی کنید .

قیمت در تورهای عکاسی معیار خوبی برای سنجش کیفیت تور نیست . معمولا به دلیل رقابتی که بین برگزار کنندگان وجود دارد ، قیمتهای متنوعی را می توانیم برای تورهای مشابه پیدا کنیم. ولی آیا آنهایی که قیمت بیشتری پیشنهاد می دهند ،  تورهای بهتری هم اجرا می کنند؟
نه همیشه …
پیشنهاد من این است که برنامه سفر چند تا از برگزار کننده های تور را بررسی کنید و ببینید چه خدماتی شامل قیمت آن تور می شود ؟

چه نوع اقامتی برای شما درنظر گرفته شده است و اصلا اقامت شامل کل بسته تور است یا نه ؟  آیا وعده های غذایی شامل تور می شود ؟ حمل و نقل چگونه است؟ آیا ورودیه اماکن با شماست یا با تور ؟ و …

البته ممکن است شما برنامه سفر یکسانی از دو تا مجری تور ببینید ولی قیمت یکی خیلی بیشتر از دیگری باشد . پرداخت هزینه بیشتر به این معنا نیست که شما حتما تور با کیفیت تری تجربه خواهید کرد.

۴. حداکثر ظرفیت تور چند نفر هست ؟

مورد مهم دیگری که قبل از ثبت نام در یک تور یا کارگاه عکاسی باید به آن توجه داشته باشید ، حداکثر ظرفیت ثبت نامی است . ظرفیت زیاد برای تور عکاسی یعنی اینکه نباید خیلی انتظار توجه بیشتر و ارائه مطالب تخصصی از آن داشت.

حتی اگر برای گروه های بزرگ چند تا عکاس راهنما و مدرس عکاسی در نظر گرفته شده باشند (که معمولا از این خبرها نیست) ، به دلیل تعداد زیاد شرکت کننده ها ، مشکلات مختلفی ممکن است بوجود بیاید.

برای مثال کافی است تصور کنید برای عکاسی از داخل تنگ چاهکوه جزیره قشم به همراه ۳۵ نفر عکاس دیگه رفته باشید. قطعا با این تعداد عکاس یک سری بی نظمی ها ممکن است بوجود بیاد . به احتمال زیاد هم در هر عکسی که گرفته می شود یک یا دو ، سه پایه عکاسی یا حتی خود عکاس ها را همزمان در قاب عکس همدیگر داشته باشید.

اندازه ایدآل برای یک کارگاه عملی عکاسی بین ۶ تا ۸ نفر و برای یه تور تخصصی عکاسی ۱۰ الی ۱۵ نفر است. بیشتر از این مقدار در یه مکان خاص کیفیت برنامه را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و باعث شلوغی بیش از حد می شود .

۵. راهنما یا مدرس عکاسی آن تور یا کارگاه دقیقا چه کسی است ؟

زمانیکه یک تور را به خاطر حضور عکاس راهنما یا مدرس مورد علاقه تان رزرو می کنید ، این لزوما به معنای حضور همان عکاس یا مدرس عکاسی در تور نیست. حتما میپرسید مگه چنین چیزی می شود ؟ متاسفانه باید بگویم بله می شود !

خیلی مواقع از دوستان عکاس شنیدم که به خاطر حضور عکاس یا مدرس مورد علاقه شان ثبت نام کرده اند، ولی وقتی در آن تور حضور پیدا کرده ند ، متوجه شده اند که شخص دیگری عکاس راهنما یا مدرس تور است.

حتی اگه مربی یا عکاس راهنمای اون تور فرد معتبر یا مربی بهتری هم باشد ، ولی چون شما برای عکاس یا مدرس مورد علاقتون ، توی اون تور ثبت نام کردید، قطعا لحظات ناخوشایندی را تجربه خواهید کرد.

برای اینکه با چنین ضد حالی مواجه نشوید ، اول مطمئن شوید که اطلاعات تور را کامل خوانده اید یا نه . برای جلوگیری از وقوع چنین مشکلی بهتر است به طور مستقیم از راهنما یا مدرس مورد نظرتان بپرسید که آیا راهنمای آن تور خاص ایشان هستند یا نه ؟

البته یادتان نرود حتی اگر از طریق اطلاعات وبسایت شخصی یا شبکه های اجتماعی یک عکاس یا مدرس ، تور خودتان را رزرو کنید ، مشکلات بالا باز هم ممکنه است برایتان بوجود بیاید. یعنی اینکه باز هم ممکن است خود مربی داخل تور نباشد و صرفا تبلیغ آن تور را کرده باشد . در کل مطمئن شوید که راهنما یا مدرس مورد نظرتان حتما داخل تور به عنوان راهنما یا مدرس است.

۶. خواندن نظرات همسفران

همیشه یکی از بهترین معیارها برای اینکه بدانید آن تور برای شما مناسب است یا نه ، خواندن نظرات کاربران است . نظرات شرکت کننده های قبلی ، بهترین روش برای شنیدن تجربه آنها از تور است و به شما کمک می کند که بدانید کیفیت خدمات و آموزش تور چطور بوده است .

البته به این نکته هم توجه داشته باشید که بیشتر برگزارکنندگان تور فقط بهترین نظرات و نقد ها را در سایت شان به اشتراک می گذارند . برای اطمینان بیشتر می توانید نظرات کاربران را توی شبکه های اجتماعی یا بخش نظرات گوگل ببینید.

۷. آیا تور یا کارگاه عکاسی مجوز برگزاری دارد یا نه ؟

خواندن نظرات و پیشنهادات کاربران و همسفران به شما این کمک را می کند که بدانید آیا برگزار کننده تور معتبر است یا نه ؟ البته این موضوع شامل آژانسهای معتبر برگزار کننده تور نمی شود و منظور من عکاس های شخصی هستند که به دنبال کسب درآمد بیشتر ، خودشان تور اجرا می کنند.

ممکن است تعجب کنید ولی گاهی وقتها برخی دوستان برایم تعریف می کنند که در تورها به آنها گفته شده ” اگر پلیس جلو ما را گرفت بهشون بگید ما فقط یه گروه دوستانه هستیم که سفر می کنیم” . هیچ کدام از شماها دوست ندارید همان روز اول یا دقایق اول تور ، این جملات را بشنوید . توری که مجوز نداشته باشد یعنی شرکت کننده ها بیمه نشده اند . چون شرکت های بیمه فقط تورهای آژانس های مسافرتی دارای “مجوز بند ب ” دارای راهنمای دارای مجوز اجرای تور را بیمه می کنند. عقل سالم هم می گوید نباید در توری که بیمه ندارد ثبت نام کرد.

البته فهمیدن اینکه آیا برگزار کننده تور همه مجوزهای لازم را برای برگزاری تور دارند یا نه کمی مشکل است . حتی اگر هم از آنها بپرسید ، ممکن است جواب قابل اعتمادی به شما ندهند. با اینحال اگر موردی در این رابطه در نظرات کاربران دیدید ، این نشان دهنده پرچم قرمز (خطر) بزرگی هست که باید مد نظر داشته باشید .

۸. انتظارات واقعی داشته باشید.

قبل از اینکه در یک تور یا کارگاه عکاسی ثبت نام کنید ، باید ببینید چه انتظاراتی از آن دارید؟ برای اینکه بیشترین استفاده را از یک تور یا کارگاه ببرید ، بهتره بدانید برای چه دارید در این تور شرکت می کنید ؟

آیا شما برای یادگیری تکنیک خاصی شرکت می کنید یا که صرفا برای دیدن و صحبت کردن با عکاس یا مدرس مورد علاقه تان در آن تور شرکت کرده اید؟ حتی ممکن است خواسته باشید نظرات بقیه عکاس های شرکت کننده را  راجع به عکسهایتان بدانید؟ یا اصلا به هیچکدام کاری ندارید و برای دیدن یک جای جدید در این تور ثبت نام کرده اید.

هدف تان از شرکت در تور هر چی باشد جزئیات مواردی که قرار است در تور یا کارگاه ارائه شود ، باید در برنامه سفر نوشته شده باشد . راهنما و مربی عکاسی هم باید به برنامه سفر ارائه شده ، پایبند باشد . مگر اینکه شرایط غیر منتظره ، تغییری در برنامه بوجود بیارود.

اگه مواردی نوشته نشده باشد ، نباید فکر کنید که اجرا می شود و یا موارد مورد انتظار شما در طول کارگاه حتما آموزش داده می شود.

نکته دیگه اینکه بعضی از شرکت کننده ها فکر می کنند چون فلان کارگاه عکاسی خاص را با مدرس عکاسی حرفه ای گذروندند میتوانند بلافاصله به بهانه حضور در اون کارگاه کسب و کار حرفه ای خودشون را هم راه اندازی کنند .

درسته حضور در یک کارگاه باعث برقراری و ارتباط با سایر عکاسان می شود ولی حضور در یک کارگاه و پرداخت هزینه را صرفا برای یادگیری یه مهارت انجام بدهید. نه به امید پشتیبانی دیگران برای راه اندازی کسب و کار حرفه ای عکاسی خودتان .

هنگامی که تصمیم گرفتید در یک کارگاه عکاسی شرکت کنید و هدف خاصی از شرکت در آن کارگاه دارید ، بهتر است با مدرس آن کارگاه به صورت تلفنی یا ایمیل تماس بگیرید .
سوالات و درخواست هایتان را از مدرس بپرسید و خوب مطمئن شوید سفری که قرار است در آن حضور پیدا کنید با اهداف شما مطابقت دارد یا نه . البته آن مدرس قطعا خوشحال می شود که چنین شرکت کننده هایی در کارگاهش حضور پیدا می کنند و سعی می کند جزئیات برنامه را هم برایشان باز کند .

اگر دیدید آن مواردی که مد نظر شما بود در این کارگاه ارائه نمی شود ، خودتان را ناراحت نکنید. تازه باید خوشحال هم باشید که در زمان و هزینه هایتان صرفه جویی هم شده و می توانید به خاطر این موضوع از اون مدرس هم تشکر کنید که اینجور صریح با شما صحبت کرده است .

موضوع بعدی اینکه احتمالا عکسهایی از تبلیغات آن تور را دیده اید و دوست دارید وقتی در آن تور شرکت می کنید دقیقا با همان عکسهای زیبا از آن مکان به خانه برگردید. به نظرتان این انتظار یک انتظار واقع گرایانه ای می تواند باشد ؟

نه همیشه …
معمولا تصاویری که برای تبلیغات تورها از آن استفاده می شود حاصل روزها و شاید چند سال عکاسی در آن منطقه باشد . به عبارت بهتر کمتر اتفاق می افتد که عکسهای استفاده شده در تبلیغات تور مربوط به سفر قبلی به آن منطقه باشد .

به این موضوع هم توجه داشته باشید که عکسهای استفاده شده در چه زمانی از سال گرفته شده است . مثلا اگه تیرماه به دشت لاله های واژگون بروید نمیتوانید هیچ لاله واژگونی ببینید و یا اگر در اوایل زمستان به خوزستان سفر کنید نتوانید کوچ عشایر را ببینید. موضوع مهم دیگر اینکه پیش بینی هوا خیلی سخت است . به خصوص برای مدت زمان طولانی و هیچ تضمینی برای داشتن شرایط خوب آب و هوایی برای کل مدت سفرتان وجود ندارد .

کلا برای اینکه تو ذوقتون نخورد ، مطمئن شوید که عکسهایی که برای تبلیغات تور استفاده شده است ، در زمان مشابهی که برنامه ریزی تور صورت گرفته است ، ثبت شده باشد . همچنین انتظار نداشته باشید که همیشه با عکسهای خیلی خوبی از هر تور به خانه برگردید . به جای آن اگر این اتفاق برایتان افتاد و توانستید عکسهای خیلی خوبی بگیرید ، تعجب کنید.

هدف من از این مقاله این نیست که شما را از حضور در یک تور یا کارگاه عکاسی منصرف کنم. برعکس : من امیدوارم که از این نکات استفاده کنید تا یک برگزار کننده یا عکاس مناسبی که بهترین تجارب ممکن را دربرایتان فراهم می کند ، پیدا کنید.

همه ماها انتظارات متفاوتی داریم و یک جستجوی کوچک باعث می شود یک تجربه خوبی در انتظارمان باشد. یکبار که گزینه مناسبی برای تورهای عکاسی پیدا کردید فقط دو کار می ماند که انجام دهید : لذت ببرید و عکسهای خوبی بگیرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *